уторак, 29. децембар 2015.

ФУДБАЛ

Фудбал је колективни спорт који се игра између две екипе, састављене од по једанаест играча. Фудбал је тренутно најпопуларнији спорт на свету. Игра се у преко 200 земаља. Могу га играти људи свих годишта и оба пола. Често се о фудбалу говори као о „најважнијој споредној ствари на свету“. Игра се фудбалском лоптом на правоугаоном игралишту с травнатом или вештачком подлогом.Голови су смештени један насупрот другом на крају уже стране игралишта. Циљ игре је убацити лопту у противнички гол било којим делом тела осим руком. Једино голман може у ограниченом простору, такозваном шеснаестерцу, играти руком. Победник утакмице је екипа која на крају утакмице постигне више голова.






Голови се постижу из игре и из казнених удараца. Казнени ударци су пенали ако је прекршај начињен у обележеном казненом простору, удаљеном 16 m од гола. Прекршаји, ван тога простора, се санкционишу са слободним ударцима.
Фудбалска утакмица се не може играти без голмана и капитена. У правилима фудбала, само олман има одређену улогу. Сви остали играчи могу играти на било којем месту на терену. У модерном фудбалу, постоје, осим голмана, још три основне позиције.
-нападачи: чија је главна улога постизање гола
-везни играч: чија је улога одузимање лопте противнику, те додавање лопте својим нападачима
-бекови: њихова је улога спречавање противничке екипе да постигне гол.
Играчи презентације Србије:
Владимир Стојковић,Жељко Бркић,Предраг Рајковић,Душко Тошић,Стефан Митровић,Никола Максимовић,Милош Косановић, Бранислав Ивановић,Александар Коларов,Антонио Рукавина,Ненад Томовић,Матија Настасић,Марко Петковић,Урош Спајић,Немања Гудељ,Адем Љајић,Лука Миливојевић,Љубомир Фејса,Радосав Петровћ,Душан Баста,Филип Ђуричић,Зоран Тошић.Душан Тадић,Дарко Брашанац,Милош Јојић,Филип Костић,Немања Матић,Петар Шкулетић,Андрија Живковић,Лазар Марковић,Миралем Сулејмани,Филип Ђорђевић,Александар Митровић.




 топ 10 одбрана голмана на светском првенству





                                              топ 10 голова на светском првенству 2014





недеља, 27. децембар 2015.

ТЕНИС

Тенис је спорт са рекетима који играју два играча (сингл) или два тима од по два играча (дубл). Играчи користе рекет за тенис да би пребацили лоптицу у противнички део терена преко мреже која се налази на средини терена. Почео је да се игра у Енглеској у 19. веку. Врло брзо је почео да се шири по земљама у којима се говори енглески језик, и то највише међу вишим сталежом. Тенис је данас Олимпијски спорт и играју га сви људи, независно од друштвеног статуса. Правила играња су иста још од 90-их година 19. века. Изузетак је увођење тај-брејка 70-их година 20. века Тенис је веома популаран спорт који прате милиони људи.

= тениски терен 















Тениски меч је издељен на сетове. Један сет се састоји од неколико гемова, а један гем од неколико поена. 
Меч лопта се у тениском мечу јавља само када играчу који има предност фали још један поен, како би освојио меч. 
Брејк се јавља уколико примач сервиса има прилику да освоји гем, а не сервисер.
Победник меча је онај играч, који освоји више од пола сетова. Када се овај захтев испуни, меч је готов. Неке утакмице се састоје из пет сетова, и тада је победник онај играч или играчица који освоји три сета. Но, већина утакмица се одигравају у три сета, и тада је победник онај ко први освоји два сета. Један сет се састоји од одређеног броја гемова и завршава се када број освојених гемова испуни одређени критеријум.

Неки познати тенисери света су: Роџер Федерер, Новак Ђоковић, Рафаел Надал, Енди Родик, Енди Мари ....

НОВАК ЂОКОВИЋ:

четвртак, 24. децембар 2015.

ОДБОЈКА

Одбојка је врста тимског и олимпијског спорта где се лопта удара руком преко мреже на противничку страну. Тим чине шест играча где свако има своју функцију. Тим се састоји од техничара, коректора, два примача, средњег блокера и либера. Техничар је мозак екипе и он увек стоји у близини мреже. Блокери такође стоје код мреже и њихова улога је да блокирају противнички смеч. Коректор смечује, а примачи и либеро примају сервис. Модерна одбојка се игра на три добијена сета, до 25 поена. Када и једна и друга екипа имају по два добијена сета, игра се пети сет, тзв. ТАЈ-БРЕJК до 15 поена. у тиму је 12 играча, али је само 6 на терену. Остали су на клупи, они су замене. Либеро никада не сервира.


ЕЛЕМЕНТИ ОДБОЈКАШКЕ ТЕХНИКЕ: 
- сервис
- одбијање подлактицама
- дизање
- смеч
- блок

Играчи репрезентације Србије: 
Бојана Живковић, Мина Поповић, Тијана Милешевић, Бранкица Михајловић, Маја Огњеновић, Стефана Вељковић, Јелена Николић, Ана Бјелица, Јована Стевановић, Милена Рашић, Силвија Поповић, Сузана Ћебић, Тијана Бошковић, Бианка Буша.

среда, 23. децембар 2015.

УМЕТНИЧКО КЛИЗАЊЕ

Уметничко клизање је зимски спорт у којима инвидуалци, парови, или групе људи изводе скокове, пируете, и остале потезе на леду, често праћени музиком. Клизачи се такмиче у више нивоа, од почетника до професионалца, на националним и међународним такмичењима. Уметничко клизање спада у једно од одабраних спортова на Зимским олимпијским играма.


ДИСЦИПЛИНЕ:
- спортски парови: тим се састоји од жене и мушкарца. Пар изводи самосталне елементе као и оне специфичне само за ту дисциплину 
- плесни парови: који се опет састоји из мешовитог тима мушкарац/жена. Плесни парови се веома разликују од спортских парова, првенствено по томе што се више фокусирају на компликоване кораке које се стриктно држе форме плеса и ритма музике више него на акробатске скокове, бацања и подизања. 
- синхроно клизање: за измешане групе клизача може бити у групи од 12 до 20
- обавезни ликови: клизач користи своје клизаљке да би цртао фигуре на леду, најчешће у облику осмице, као и сличне облике на леду. 
- акробатско клизање:  је комбинација циркуских тачака, техничких умећа гимнастичарских уметника, и уметничко клизање. Акробатско клизање уједињује више спортских дисциплина и временом све више постаје популарно у свету



видео снимак:


уторак, 22. децембар 2015.

ПЛИВАЊЕ

Пливање је активност кретања живих бића кроз воду која укључује одржавање на површини воде и кретање у жељеном смеру. За разлику од роњења код којег се кретање одиграва потпуно испод површине воде, код пливања је могуће нормално дисање, односно одржавањем на води пливач осигурава да је орган за дисање, код човека нос и уста, изнад воде приликом удисаја. Пливање је честа рекреативна активност али и такмичарски спорт. Иако је пливање врло здрава активност, уколико пливач не процени добро своју вештину и припремљеност и не уважи услове на води (мору, језеру, реци и друго) постоји стална опасност од дављења, па су стога нужне мере опреза.
Професионални пливачи користе пливачке костимиме, који су се зависно о модним кретањима кроз историју битно мењали, по облику, материјалима и изгледу.Данас су најуобичајенији једноделни или дводелни костими уско припијени уз тело од лаганих растегљивих материјала, који се често називају и бикини. Уз пливачке костиме већинапливача користи и капице за главу од гуме, силикона или соецијалног платна.Уз пливачки костиме, пливачи користе и пливачке наочаре, које омогућавају лагодније гледање у води, и ујено штите орган вида од озледа током дужег боравка у хлорисаним базенима. 
Постоје четири стила пливања:
- слободан стил

- леђни стил


- делфин стил


- прсни стил


АТЛЕТИКА

Атлетика је једна од темељних и најраширенијих спортских грана, коју карактерише основни људски покрет и понашање, а која обухвата: тркачке, бацачке и скакачке дисциплине. Због своје свеобухватности зовемо је, и истински јесте, краљица спортова. Атлетским вјежбама стиче се физичка снага, издржљивост, брзина и окретност а учвршћују се својства воље као што су храброст, одлучност и упорност. Дисциплине атлетике одликују се моторичким кретањима која се успјешно могу примјењивати у току образовног процеса или кроз друге облике вјежбања, помоћу којих се значајно утиче на подизање опште психофизичке способности појединца. Атлетика је полазиште и темељ за све остале спортове. Од 1896. године укључена је у редовни програм Олимпијских игара.



ТРКАЧКЕ ДИСЦИПЛИНЕ:
- кратке стазе или шпринт: трке на деоницама до 400 метара
- средње стазе: трке на деоницама од 800 до 3000 метара
- дуге стазе: трке на удаљености веће од 5000 метара
- штафете: ове трке укључују наступ по 4 такмичара из једне екипе, који наизменично трче поједине деонице измењујући штафетну палицу
- препонске трке: укључују високе и ниске препоне које тркачи прескачу док трче
- брзо ходање: укључују деонице од 10км ,20км, 50км
БАЦАЧКЕ ДИСЦИПЛИНЕ:
- копље
- диск
- кугла
- кладиво
СКАКАЧКЕ ДИСЦИПЛИНЕ:
- скок удаљ
- скок увис
- скок с мотком
- троскок
ВИШЕБОЈ:
може бити седмобој ( жене ) и десетобој ( мушкарци )

понедељак, 21. децембар 2015.

КОШАРКА

Кошарка је врста тимског спорта. Игра се лоптом помоћу руку. Две екипе састављене од пет играча покушавају постићи што више поена убацивањем лопте кроз обруч противничког коша по одређеним правилима. Победник је екипа која постигне више поена. Игра се четири пута по 10 минута, полувреме је после друге четвртине. 
Током времена кошарка је развила уобичајене технике шутирања, додавања и вођења, као и позиције играча и нападачки и одбрамбени механизам. Док се уобичајена такмичарска кошарка одвија под строгим и тачно одређеним правилима, разне варијације кошарке учиниле су кошарку ближу играчима и с мањим бројем правила. Кошарка је један од најгледанијих спортова на свету.
Док је такмичарска кошарка искључиво дворански спорт који се одвија на терену за кошарку, мање регулисане врсте кошарке могу се играти и као спољни спорт на подлогама различитим од паркета, који је стандард за такмичарску кошарку. 
Кошарка се игра рекреативно и такмичарски. Правила за рекреативну кошарку нису тако сторога и често су локално одређена. Такмичарска правила су строга правила и она су међународна и NBA правила. Кошаркашка правила, која обухватају димензије игралишта, кошева, лопте, дресове, регуларност и трајање игре... штите и обезбеђују делегиране судије. Кошарка на тачкмичарском нивоу захтева више услова: сат, таблу за исписивање резултата, алтернативне стрелице поседа, и оперативни систем на конструкцији коша са сиреном. Постоје прекршаји који се називају личне грешке и када их играч сакупи 5 излази из игре, то се може десити и са 2 техничке грешке.

ИГРАЧИ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ СРБИЈЕ:

Милош Теодосић, Никола Калинић, Богдан Богдановић, Марко Симоновић, Драган Милосављевић, Немања Бјелица,Мирослав Радуљица, Никола Милутинов, Стефан Марковић, Немања Недовић, Огњен Кузмић, Зоран Ерцег. А селектор је Александар Ђорђевић, а помоћни тренери су Мирослав Николић, Јовица Антонић, Милан Минић.





уторак, 15. децембар 2015.

РУКОМЕТ

Рукомет је познати спорт. Игра се у скоро свим државама света, јако је захтеван, груб спорт.
Рукомет игра 6 играча + голман. Рукометне позиције су: средњи бек, леви бек, десни бек, лево крило, десно крило, пивот. У нашој репрезентацији играју: Андреа Лекић, Јована Рисовић, Кристина Лишчевић,  Катарина Крпеж, Јелена Трифуновић, Марија Петровић, Анђела Јањушевић , Дијана Штевин, Дијана Радојевић, Сања Рајовић, Тамара Георгијев, Ивана Пријовић, Јелена Живковић, Ана Качаревић, Јована Стоиљковић, Биљања Банделиер, Сања Радосављевић.




Игра траје 2 пута по 30минута, а циљ је дати више голова од противника.Димензије рукометног терена су дужина 40 метара, а ширина 20 m. На терену се налазе линије које одређују поједине делове терена. На средини терена се налази линија која одваја терен на две половине. На супротним странама терена, и то на на краћим страницама, налази се по један гол, који је 2 m висок и 3 m широк. У голу је разапета мрежа. Испред сваког гола налази се полукружни простор, на просечној удаљености 6 m од гола, означен пуном линијом. Тај простор од 6 m на терену осим што је означен линијом често и обоји другом бојом, различитом од боје остатка терена. На 9 m од гола налази се испрекидана полукружна линија тзв. деветерца. Испред гола на удаљености 7 m налази се кратка равна линија која означава место извођења казненог ударца, тзв. седмерца.
Рукометна лопта је такве величине да је просечни играч може држати у једној руци прстима, са дланом према доле, иако наравно сме лопту држати и са обе руке.